Diferenciální rovnice, symetrie a grupy (02DRG)

Z Jaderňácká wiki
Přejít na: navigace, hledání
Základní informace
Zkratka 02DRG
Kredity 4 kr.
Přednášející Ing. Libor Šnobl, PhD.
Semestr zimní letní
Hodiny 2+2
Zakončení z

Tento předmět vede Libor Šnobl, velmi inteligentní člověk, dané látce nadmíru rozumí. Bohužel jeho pedagogické schopnosti už na tak skvělé úrovni nejsou.

Přednáška

V tomto předmětu se vykládá krásná metoda na hledání symetrií diferenciálních rovnic a díky těmto symetriím pak lze z daného řešení diferenciální rovnice získat rešení nová. Potud krásná pohádka. Metoda má bohužel hlavně nevýhody. Jednak je neuvěřitelně pracná - můžete si být jisti, že jste nikdy nic tak pracného zatím nepočítali - a také celkem k ničemu. :) Symetrie se často dají uhodnout na první pohled a tyto symetrie vám z triviálních řešení žádné netriviální většinou nedávají.

Podmínky udělení zápočtu

K dostání zápočtu je třeba vypočítat a na hodině předvést vyřešený příklad - tzn. pomocí vyložené metody najít symetrie vám zadané diferenciální rovnice. Počítejte s tím, že popíšete SPOUSTU papíru - metoda je to skutečně náročná na místo na papíře. Příklady mají vzrůstající náročnost výpočtu, ale čím náročnější si vyberete, tím více budete mít času na jeho spočítání, než na vás přijde řada s jeho předváděním. Při troše práce se dá ta největší otročina(tedy napočítání prolongací) přenechat počítači, který má tu výhodu, že nedělá početní chyby. V případě, že se vám prostě nepodaří příklad dopočítat do zdárného konce, tak svět nekončí a Šnobl vám pravděpodobně zápočet stejně dá, ale asi jen v případě velmi obtížného zadání.