Obecná teorie relativity (02OR)

Z Jaderňácká wiki
Verze z 29. 5. 2020, 22:17, kterou vytvořil Chladjar (diskuse | příspěvky) (Korekce faktická i politická: kromě dodatků a opravy překlepů se chceme vyhnout zbytečnému hanobení studentů MFF, stejně (a obvzlášť) tak docenta Semeráka.)

Přejít na: navigace, hledání
Základní informace
Zkratka 02OR
Kredity 3 kr.
Přednášející doc. RNDr. Oldřich Semerák, Dr.
Semestr zimní letní
Hodiny 3+0
Zakončení zk

Tento předmět pro FJFI zajišťuje MFF. Odehrává se v prostorách matfyzu v Tróji - v povědomých skleněných výškových budovách. Je to poměrně daleko. Většinou existuje možnost využít nahrané přednášky v případě, že nechcete dojíždět.

Einsteinovy rovnice popisující geometrii prostoročasu.

Přednáška

Přednášejícím je doc. Semerák, což je velmi sympatický a inteligentní člověk, jehož přednášky se Vám budou určitě líbit. Přednáška je velmi kvalitní, místy připomíná až legendární cimrmanovské semináře (pouze podáním, nikoliv pravdivostí informací), přesto možná některé napadne drobná výtka a to, že doc. Semerák věnuje až příliš času hraní si s indexy a naopak důležité fyzikální myšlenky okomentuje rychlostí blesku, takže nemáte čas se nad nimi moc zamyslet. Nutno však zmínit, že se jedná o předmět běžně zapisovaný ve druháku bakaláři fyziky MFF, kteří často ocení důsledné osvětlení indexových úprav.

Pokud se alespoň zčásti vyznáte v diferenciální geometrii a setkali jste se s pojmy metrický tenzor a afinní konexe, možná Vás překvapí, že geometrické principy se zde odvozují z velmi obecných fyzikálních principů. Očekávali byste možná lehce odlišný postup, totiž že vybudujete matematický aparát potřebný pro obecnou relativitu (bez sebemenší stopy fyziky jako takové) a pak za použití fyzikálních principů jej napasujete na náš svět. Ale Semerákův postup je možná do určité míry názornější a v jistém smyslu zajímavý.

Obsah přednášky

  • princip ekvivalence, princip obecné kovariance
  • paralelní přenos, metrický tenzor, Christoffelovy symboly, kovariantní derivace
  • rovnice geodetiky, interpretace geodetiky, newtonovská limita
  • dilatace času a frekvenění posun
  • křivost, Riemannův tenzor křivosti a jeho geometrický a fyzikální význam
  • tenzor energie a hybnosti - nabitý prach, ideální tekutina
  • Einsteinovy rovnice
  • Schwarzschildovo řešení a jeho vlastnosti - geodetiky, horizont událostí, prostoročasová singularita
  • Kerrovo řešení a jeho vlastnosti (v roce 2009 nestihl)
  • kosmologie, jednoduché modely vývoje vesmíru

Zkouška

Dostanete nějaká dvě témata z přednášky (téměř libovolná) a máte asi třičtvrtě hodiny na jejich vypracování. Poté je s Vámi doc. Semerák velmi podrobně probere - tzn. ptá se na spousty detailů, které říkal na přednášce, ale pokud si na ně nevzpomenete (resp. neřeknete přesně to, co on chce slyšet), tak Vám za to hlavu neutrhne.